Ballestra

27. dubna 2015 v 21:23 | TomlinsonLucie |  My Passion
Přemýšlela jsem docela dlouho, o čem napíšu další článek a přišlo mi docela zbytečné spojovat teď čtyři dny, protože se v nich nestalo tolik věcí, aby to dokázalo vyplnit aspoň jeden průměrný článek :) Nakonec jsem ovšem přišla na něco, co je mi opravdu velmi blízké. Ráda bych Vás seznámila se svou šermířskou kariérou, na kterou jsem jako správný šermíř patřičně hrdá :)) So... enjoy it! :))

Předpokládám, že každý z Vás už určitě někdy slyšel o
šermu a tedy ví, co to je. Pro ty, co si to moc neumí představit, tak definice z wikipedie zní, že šerm je: "ŠERM JE TECHNIKA BOJE MEČEM PROTI JEDNOMU ČI VÍCE PROTIVNÍKŮM, KTEŘÍ MAJÍ TAKÉ MEČ A NEBO JINOU ZBRAŇ PŘI PĚŠÍM ČI JÍZDNÍM SOUBOJI."Tolik říká wikipedie. K této větě bych ovšem ráda doplnila docela podstatnou věc, a to tu, že se nemusí jednat pouze o boj mečem, nýbrž i kordem, rapírem, dýkou, atd. a navíc, nemusí se bojovat proti žádnému protivníkovi (př. KATA - kde jsou všichni 3 nepřátelé imaginární).

Šerm, jakožto bojové umění, se začal vyvíjet již od dob starověku a to především ve vyspělých civilizacích, do kterých můžeme řadit země typu starověkého Řecka a Říma. Postupem času se ovšem rozšířil i do ostatních koutů světa a začal se vyvíjet možná až trošku izolovaným způsobem od těch ostatních. Nutno říct, že nejrychleji se vyvíjel už ve středověku v Německu, kde se vyvinul souboj těžkými meči. V té době (mluvíme zhruba o třináctém století) měla německá škola jasně navrch, neboť využívala v soubojích dynamiku. V době (kterou sice můžeme zařadit do 14.-16. století, ale pro Itálii typickou právě stoletím 14.) se do světa začíná rozšiřovat další nová šermířská škola, která v následujících desetiletí bude udávat rytmus. Italská škola přišla s vychytávkami, které německá postrádala.

Nespoléhala tolik na seky a dynamické útoky, ale spíše na přesnost a bod. Neboť bod je rychlejší, než sek! Po boku této významné školy se rozvíjely samozřejmě i velmi proslulé školy jako francouzských mistrů, španělských, anglických nebo úplně izolovaných japonských, které dnes označujeme pod pojmy kendó a laidó, ale to bychom tu byli ještě za měsíc.

Důležité je, uvědomit si, každá škola měla svá pro a proti, která se spojila dohromady a dala základ ke vzniku sportovního šermu, v němž nezáleží ani tolik na správném postoji, ale spíš na rychlosti a na tom, aby se - dle slov našeho mistra - rozsvítilo co nejrychleji světýlko.

Myslím, že teď už je snad ten správný čas vlastně vysvětlit, co za šerm dělám vlastně já. Myslím, že uřčitě více, jak většina z Vás pochopila - dle mého vztahu ke sportovnímu šermu - že ten opravdu nedělám :)) Musím velmi hrdě říct, že již čtvrtým rokem dělám historický šerm, kde šermujeme podle italské šermířské školy. Ve škole přesnosti a rychlosti... Vítejte v mém světě :D Při vzpomínce, jak jsem se k tomu vlastně dostala, se musím vždycky smát, neboť to byla jedna z těch největších náhod, co se mi kdy podařily udělat! :) Jednou jsem totiž po škole (byl horký letní den v září 2011) a já šla sama na náměstí, ve snaze zabít nějaký ten čas, než mi pojede autobus domů. Procházela jsem kolem DDM (Domu dětí a mládeže), když mě z nenadání napadnulo, že bych si mohla vybrat nějaký ten kroužek, abych se měla po škole na co těšit. U náš vždycky visí seznam kroutků na dveřích a tak pohledem sjíždím po jednotlivých oborech a v tom... BUM! "Historický šerm? Really? To tu je?" :D Mé první myšlenky. Říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám a že se tam prostě z hecu nechám zapsat a uvidím... No, a uviděla jsem! :D Stala se z toho totiž má obrovská závislost, kterou nade vše zbožňuju a za žádných okolností se ji nemíním vzdát! :))

So... tohle byla nejspíš první část mého povídání o mé srdeční záležitosti - Ballestře :))

Doufám, že se Vám to aspoň trochu líbilo a třeba Vám to i něco dalo :)) - třeba, až Vám učitel(ka) v dějepisu bude tvrdit, že v patnáctém století se šermovalo mečem, tak ho(ji) můžete hned opravit, že tak to bylo minimálně, neboť v té době se šermovalo italsky - rychle a s kordem :D

TomlinsonLucie

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mrs.Tomlinson Mrs.Tomlinson | Web | 28. dubna 2015 v 19:03 | Reagovat

na taký šerm by som sa chcela ísť aspoň raz pozrieť.. zatiaľ by som mala možnosť len u nás na niektorých hradoch a zámkoch, keď  tam boli hradné slávnosti, lenže mne to nikdy nevyjde.. :D

2 TomlinsonLucie TomlinsonLucie | 6. května 2015 v 13:39 | Reagovat

[1]: někdy tě velmi ráda pozvu! :)) až budeš mít cestu kolem, určitě tě ráda uvidím :)) jasně, na hradech jich je spousta, ale... občas je to trochu více scénický, aby to bylo 'zábavnější' a akčnější :)) ale viděla jsem jich i několik, kde jich je opravdu typicky historických -ale to jsem opravdu hodně odbočila :D ale určitě vyjde, o tom není pochyb! :))

3 Mrs.Tomlinson Mrs.Tomlinson | Web | 10. května 2015 v 15:25 | Reagovat

[2]: jop jop a hlavne je to na tých hradoch robené pre deti aby z toho niečo mali :D

4 Mrs.Tomlinson Mrs.Tomlinson | Web | 23. června 2015 v 20:15 | Reagovat

ahoj Lucik :) ešte stále ti nejde pridávať tie články? u nás sa to už nejak spravilo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama